SkyDrive ו- SkyDrive Pro: הבדלים והבהרות

תשתיות ענן הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי היום-יום שלנו, בין אם כמשתמשי קצה, מנהלי מערכת או גם וגם. במאמר זה אתמקד בשירות ענן מאוד ספציפי: SkyDrive.

מאת | פורסם: | עודכן:

הקדמה

תשתיות ענן הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי היום-יום שלנו, בין אם כמשתמשי קצה, מנהלי מערכת או גם וגם. במאמר מעולה של רונן גבאי, תוכלו לקרוא על ההבדלים בין סוגי הפתרונות השונים והיתרונות של שימוש בכל אחד מהם, אבל אני רציתי להתמקד בשירות ענן מאוד ספציפי, או כמו שתבינו בהמשך, שילוב של שירותי ענן.

מהו SkyDrive?

SkyDrive Logo

SkyDrive הוא שירות ענן מבית Microsoft שתואם לתצורת ה Platform as a Service של שירותי הענן: "הנה שטח אחסון, השתמש בו כרצונך". שירות SkyDrive פתוח לציבור הרחב וכמו הרבה תוכנות אחרות ומוכרות בתחום, מציע למשתמשים שטח אחסון שאליו הם יכולים להעלות קבצים ולשתף אותם בצורה מאובטחת עם אנשים אחרים. SkyDrive מאפשר גם עבודה עם תוכנת קצה, Client Application, שזמינה לציבור על מספר פלטפורמות (Windows Phone, iOS וכו') ומאפשר למשתמשים להעלות קבצים באופן פרואקטיבי ע"י סנכרון אוטומטי של שינויים בתיקיות מוגדרות מראש. SkyDrive לציבור הפכה להיות פלטפורמה כל-כך פופולרית, קלה ונוחה לשימוש שהיא היום זמינה כחלק בלתי נפרד מ Windows 8.1. הרישום לשירות קל מאוד וניתן לביצוע עבור כל משתמש עם Windows Live ID באמצעות הקישור http://www.SkyDrive.com.

אם כך, מה זה SkyDrive Pro?

שאלה מצוינת והמקור לאחת מאי-ההבנות הגדולות ביותר היום בתשתיות הענן של Microsoft. בפסקה הקודמת דנו בשירות SkyDrive וביכולות המדהימות שהוא מציע, אבל SkyDrive בפני עצמו אינו מיועד לשימוש בתצורה ארגונית וזאת מכמה סיבות:

יש עוד כמה וכמה סיבות אך אלו הן הסיבות העיקריות. אם כך, איך אני בכל זאת, בתור ארגון, יכול ליהנות מכל היתרונות של SkyDrive ללא החסרונות עבור הסביבה הארגונית?
Enter SkyDrive Pro. שירות SkyDrive Pro הוא בעצם אותה תשתית SkyDrive מוכרת ונוחה לעבודה, אך במקום לשבת על הענן הציבורי של Microsoft תחת Windows Live ו SkyDrive.com נמצאת על סביבת ה SharePoint הארגונית שלי.

פלטפורמת SkyDrive Pro בעצם מנצלת את ה My Sites, שטח אישי שניתן ליצור לכל משתמש ארגוני על גבי SharePoint, ומאפשרת למשתמש לעבוד עם הקבצים שלו בצורה חופשית לחלוטין אך עדיין כפופה לשליטת הארגון. SkyDrive Pro כפלטפורמה זמינה על SharePoint 2013 בתוך הארגון ועל SharePoint Online בסביבת הענן של Microsoft.

כאשר משתמש ארגוני עובד עם SkyDrive Pro יש לארגון את היכולת להגדיר אילו קבצים מותר להעלות ואילו קבצים אסור להעלות, האם הקבצים יופיעו בתוצאות החיפוש של הארגון, מה תהיה מגבלת המקום (On-Premise בלבד) עבור כל משתמש ואפילו האם מותר למשתמשים לשתף תכנים עם אנשים שנמצאים מחוץ לארגון (Online בלבד). באמצעות SkyDrive Pro ניתן לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה: כל היתרונות של SkyDrive הרגיל מבלי החסרונות שלו לשימוש ארגוני.

איך עובדים מול SkyDrive Pro?

בין אם אתם עובדים עם SharePoint 2013 או עם SharePoint Online, מול SkyDrive Pro ניתן לעבוד באמצעות דפדפן האינטרנט או באמצעות אפליקציה ייעודית שניתנת להורדה בחינם מאתר Microsoft. האפליקציה הזו היא אחת ממקורות הבלבול הגדולים לגבי SkyDrive Pro כשירות מפני שהיא מאפשרת לסנכרן תכנים מול סביבות SharePoint ולא רק מול ה SkyDrive Pro באזור הייעודי תחת ה My Site של המשתמש.

כדי להתחיל לעבוד עם SkyDrive Pro יש לבצע את השלבים הבאים:

 1. יש להוריד את SkyDrive Pro מהקישור הבא:
  http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=39050
 2. ניתן להריץ את הפקודה הבאה בכדי להתקין את SkyDrive Pro בצורה שקטה:
   SkyDrivePro_x64_en-us.exe /quiet /passive /norestart
  
  הערה: חשוב לתקן את הפקודה בהתאם לשם הקובץ שהורדתם
 3. כעת, כאשר SkyDrive Pro Client מותקן, ניתן להתחיל להגדיר אותו לסנכרון של תיקיות מסביבות ה SharePoint השונות.
 4. חשוב מאוד, אם SharePoint 2013 ו SharePoint Online הוגדרו בצורה תקינה עם Auto Discovery, האפליקציה ותוכנות Microsoft Office יזהו באופן אוטומטי לחלוטין את SkyDrive Pro כפלטפורמה ויעד לאחסון תחת אזור המשתמש (My Site) ב SharePoint.

סנכרון SkyDrive Pro מול סביבת SharePoint 2010 בתוך הארגון או בענן:

 1. בפתיחה הראשונה של ה SkyDrive, המסך הראשון שיוצג למשתמש ייראה כך:
  SkyDrive: Image 1
 2. יש להעתיק את כתובת האינטרנט של ספריית המסמכים שאותה מעוניינים לסנכרן, לדוגמא:
   https://myorg.sharepoint.com/portal/Shared%20Documents/Forms/AllItems.aspx
  
 3. כעת ניתן ללחוץ על כפתור ה Sync Now. במידה ולמשתמש יש הרשאות לתיקיה, הסנכרון אמור להתחיל ולהעתיק אל ספריית המסמכים המקומית את כל תכולת הספרייה.
 4. בסביבות SharePoint החדשות יותר, אין צורך להעתיק את שורת הכתובת אלא פשוט ללחוץ על כפתור ה Sync בספריית המסמכים ב SharePoint כך:
  SkyDrive: Image 2
 5. על מחשבים שבהם מותקן SkyDrive Pro, מיד ייפתח חלון שיציג לנו את הספרייה שאותה אנו עומדים לסנכרן. כדי לאשר את הסנכרון ולהתחיל אותו, יש ללחוץ על "Sync Now".
 6. קבצים שהסנכרון עבורם הסתיים, יופיעו עם V ירוק:
  SkyDrive: Image 3
 7. קובץ שסנכרונו נכשל, יופיע עם X אדום:
  SkyDrive: Image 4
 8. קובץ שעדיין עובר סנכרון יופיע עם שני חצים שמסמנים שהוא עדיין מועתק לסביבת ה SharePoint:
  SkyDrive: Image 5
 9. כל בעיה שקשורה לסנכרון של קובץ בודד או של מספר קבצים, תופיע בתחתית המסך כהתראה. לחיצה על ההתראה תציג את השגיאה והסיבה לכישלון.
  SkyDrive: Image 6

עבודה באמצעות דפדפן

בסביבות SharePoint 2013, On-Premise ובענן, משתמש יכול לעבוד עם אזור ה SkyDrive באמצעות דפדפן האינטרנט שברשותו:

SkyDrive: Image 7

בכדי להגיע לממשק ה Web, יש לבצע את השלבים הבאים:

 1. לפתוח את הדפדפן המועדף ע"י המשתמש.
 2. להיכנס לקישור הרלוונטי עבור ה SharePoint הארגוני
 3. ללחוץ על SkyDrive בחלק העליון של המסך
 4. בממשק זה יכול המשתמש לא רק להעלות קבצים ולסנכרן אותם אל המחשב האישי שבו מותקן SkyDrive Pro אלא גם לשתף אותם עם משתמשים בתוך הארגון ומחוצה לו.

 

סיכום

אני מקווה שרוב הבלבול ואי ההבנה כבר אינם ושההבדלים בין SkyDrive, בין SkyDrive Pro כפלטפורמה על SharePoint ובין SkyDrive Pro לתחנה כאפליקציה לסנכרון ברורים. SkyDrive היא פלטפורמה מדהימה ו SkyDrive Pro על גבי SharePoint מעצימה ומשפרת אותה עוד יותר. אני ממליץ לכל מי שעובד עם SharePoint 2013 בתוך הארגון או עם SharePoint Online מחוצה לו להתחיל להתנסות בשירות ולנצל אותו לטובתו האישית ולטובת הארגון כולו.

 

אלעד חיון

אודות כותב המאמר

אלעד חיון - מייסד שותף ומנהל מחלקת מחקר ופיתוח בחברת U-BTech Solutions

אלעד הוא מייסד שותף ומנהל מחלקת מחקר ופיתוח בחברת U-BTech Solutions. לאלעד נסיון רב שנים כיועץ ואינטגרטור בניהול מערכות מידע. כמו-כן, אלעד מרצה בכיר בג'ון ברייס מכללת הי-טק.

comments powered by Disqus