ראיון בכלכליסט עם רונן גבאי: מעבר ארגונים לענן

‏ראיון בנושא מעבר ארגונים לענן, בו אני עונה על שאלות נפוצות כמו: מה זה בכלל אופיס 365? ‏למה כדאי לעבור לענן? מהן החששות ומה תפקידו החדש של מנהל הרשת?

מאת | פורסם: | עודכן:

שלום לכולם!

להלן סרטון אשר פורסם באתר "כלכליסט", בו עוזי מירון מראיין אותי בנושא מעבר ארגונים לאופיס 365, חבילת שירותי הענן של מיקרוסופט.

 

עוזי מירון

שלום לכם מ"כלכליסט TV", הנושא שלנו היום הוא מעבר של ארגונים לענן ונמצא איתנו כאן רונן גבאי שהוא סמנכ"ל טכנולוגיות בחברת יוביטק (U-BTech) ובג'ון ברייס הדרכה ומכללת הי-טק. הוא ידבר איתנו היום על המעבר של ארגונים לענן. שלום רונן!

רונן גבאי

שלום עוזי!

עוזי

רונן, בוא נתחיל קודם כל בשאלה: מה זה בכלל "אופיס 365"?

רונן

זו בהחלט שאלה מעניינת, כי בתחושה הראשונה, "Office 365" נשמע כמו איזו גרסה חדשה של Office ולמעשה אופיס 365 זה תשתיות SaaS של מיקרוסופט, זה שירותים שמיקרוסופט מספקת ללקוחות, שכוללים: Exchange, SharePoint ו-Lync Online, שזה מחליף את התשתיות הארגוניות שלך, או מספק מערכת שהיא חלקית בענן וחלקית באתר הלקוח.

עוזי

מצויין! אז מה בעצם הגורמים שמניעים היום ארגונים לעבור לסביבה הזאת?

רונן

תראה, היום אם אנחנו מסתכלים על ארגונים שרוצים להטמיע תשתיות חדשות, ארגונים בכל סדרי הגודל, קודם כל ההטמעות האלו הן לפעמים מורכבות, הן מסובכות, הן דורשות מאיתנו תכנון, הן דורשות מאיתנו עלויות גבוהות: גם של חומרה, גם של תשתיות, לפעמים דורשות הטמעות שהן גיאוגרפית מסובכות. יש בפנים כל מיני עלויות שקשה לאמוד אותן, כמו: עלויות של כח אדם, עלויות של חשמל, עלויות של כבילה, עלויות של מיזוג אוויר.

"ענן" זה משהו מאוד מדיד. אנחנו יודעים בדיוק על מה אנחנו משלמים, אנחנו יודעים מה אנחנו מקבלים ואנחנו מקבלים די הרבה: אנחנו מקבלים חבילה של שירותים שפוטרים אותנו מלהתקין שירותים כמו Exchange באתר הלקוח, או כמו Lync, ולקבל את השירותים האלו ברמה הכי גבוהה - כולל תיבה מאוד גדולה של 25 ג'יגה-בייט בגודל ראשוני, כולל היכולות לעשות Conferencing מכל מקום, שיתוף מידע, כולל אתר DR, שהוא מובנה! המון לקוחות רוצים להגיע לאתר DR וכל הפתרון הזה של DR ולהקים בכלל DR Plan הוא מורכב. בתוך הענן, הוא ממש מובנה בתוך השירות.

אז כל החבילה הזו של: ערך מדיד, חבילת שירותים ברמה מאוד גבוהה, פריסה אוטומטית של התשתית, ניהול פשוט ונוח, הופכים את הענן למשהו מאוד אטרקטיבי עבור הלקוחות שלנו.

עוזי

נשמע מאוד מעניין ואטרקטיבי אבל אני מניח שמכיוון שמדובר פה בשינוי קונספט לא פשוט עבור הלקוחות, השאלה היא מה הטיפים וההמלצות שאתה תיתן להם כדי לעשות את המעבר בצורה חלקה?

רונן

רונן גבאי מתראיין בכלכליסט TV בנושא מעבר ארגונים לענןקודם כל אני חושב שהדבר העיקרי הוא לבחון את הענן ולהרגיש איתו נוח. אני חושב שיש כל מיני חסמים של לקוחות שהם חסמים "מבטן". הם צריכים להרגיש נוח עם השירות הזה ולהרגיש שהשירות הזה הוא באמת מה שהם רוצים. לאחר שבחרנו והחלטנו שבאמת אנחנו רוצים לעבור לתשתיות ענן, ולהערכתי זאת בד"כ הבחירה הנכונה, צריך לבחור את הדרך הנכונה לעבור אל הענן ואת החבילה הנכונה.

יש לא מעט אפשרויות: אפשר לקנות שירותים בודדים, אפשר לקנות חבילות של שירותים, אפשר לקנות את זה עם כל מיני שירותים נלווים כמו Office ושירותים אחרים. לאחר שבוחרים את החבילה ואת הצורה הנכונה שאיתה אנחנו רוצים להתקדם, לבחור שותף מתאים שאיתו נוכל להתקדם לכיוון הענן: מישהו שיקח אותנו בצורה שקופה, יקח את הארגון ויעביר אותנו לענן, תוך כדי הטמעה נכונה של התשתית הזו.

עוזי

אוקי, אם אנחנו מסתכלים על התפקיד של מנהל הרשת בתוך הסיפור הזה, הרי כל העסק עובר לענן - איך התפקיד של מנהל הרשת בתוך הארגון משתנה כתוצאה מהעניין?

רונן

זו שאלה שאני נשאל רבות. גם אנחנו נותנים שירותים בסופו של דבר ללקוחות ומנהלי הרשת הם אלו שנותנים את השירותים בתוך החברה ללקוחות שלהם.

מנהל הרשת, כן, תפקידו משתנה והעולם משתנה. אם בעבר ניהלנו שרתים, החלפנו להם דיסקים, היום אנחנו מנהלים שירותים. אנחנו יותר עוברים להיות סוג של מנהלים ולא מתחזקים. זה מפנה לנו יותר זמן לטפל בארגון עצמו, לתת שירות יותר טוב לארגון, להתפנות לטכנולוגיות חדשות ופחות להתעסק עם תחזוקה של השירותים עצמם.

עוזי

מצויין. שאלה אחרונה לסיום: האם ניתן לבצע מעבר הדרגתי לענן?

רונן

למעשה, אופיס 365 תומך בתצורה שנקראת "תצורה היברידית". היברידיות זו היכולת שלנו לייצר תשתית מעורבת של התשתית המקומית עם תשתית הענן. ככה אנחנו יכולים להעביר את המידע מהאתר המקומי לענן בצורה הדרגתית.

למעשה, יש ארגונים שמאפשרים אפילו לעבוד בצורה היברידית לאורך זמן. אנחנו יכולים לעשות את זה בצורה קצרה, בצורה ארוכה או להשאר עם זה לכל אורך הזמן.

עוזי

מצויין. תודה רבה רונן!

רונן

תודה עוזי!

עוזי

ותודה רבה לכם שצפיתם ב"כלכליסט TV".

רונן גבאי

אודות כותב המאמר

רונן גבאי - מייסד שותף, סמנכ"ל טכנולוגיות ו-Microsoft Office 365 P-Seller בחברת U-BTech Solutions

רונן הוא מומחה בינלאומי המביא איתו שנים של ידע ונסיון, גם כמרצה מוביל ו-CTO בג'ון ברייס מכללת הי-טק וגם כיועץ בכיר לחברות וארגונים. בעשור האחרון רונן מוביל את תחום ה-Ofice 365 בתור Microsoft P-Seller, מנהל את Exchange User Group ומוביל פרויקטים של הטמעות ואינטגרציה של Windows Server, Active Directory, Microsoft Exchange Server ופלטפורמות הענן של מיקרוסופט.

comments powered by Disqus